Anioł przemocy i inne opowiadania

Opis

Anioł przemocy... - okladka

Zbiór dwudziestu krótszych form literackich (oprócz opowiadań jest jeszcze Teoria Nadistot), wydany po raz pierwszy w 2001 roku. Ponad połowa zwartych w nim tekstów ujrzała światło dzienne dopiero po śmierci autora, niektóre z nich publikowane są w zbiorze „Anioł przemocy...” po raz pierwszy.

Spoglądając na okładkę książki trudno przeoczyć swoisty chwyt marketingowy w postaci widniejącego tam hasła „Matrix plagiatem!”. Lansowana w tamtym czasie teza, iż producenci filmu Matrix dokonali licznych zapożyczeń z prozy Snerga, miała – w zamyśle wydawcy – podnieść sprzedaż. Pozostaje nadzieja, że tego typu pomysły, przynajmniej w odniesieniu twórczości Snerga, należą już do przeszłości.

Prawdziwą zaś wartością tej pozycji jest fakt, że pierwszy raz w jednym miejscu zebrana została zdecydowana większość krótkich tekstów Snerga. Poczynając od opowiadania Anonim, którym debiutował w 1968 roku na łamach „Kameny”, na opowiadaniu Dzikus (opublikowanym dwa lata po śmierci i równo trzydzieści lat po debiucie) kończąc. Za Dzikusa (odautorski tytuł Horda) Snerg otrzymał nagrodę SFinks 1998 w kategorii Polskie Opowiadanie Roku. Przykład przewrotności losu, jakich wiele w życiorysie pisarza…

Zawartość zbioru:


Anioł przemocy i inne opowiadania (2001) Wydawnictwo INFO-ART, Gliwice 2001 ISBN 8391389618